Iskolapszichológus

Szülői beleegyező nyilatkozat

PRAKTIKUS TANÁCSOK
-az otthonmaradók lelki egészségéért-

A karantén helyzet átmeneti, de bizonytalan, emiatt fontos bizonyos támpontok és gyakorlatok kialakítása, amelyek segítenek megtartani a lelki egyensúlyt.
A következő vázlatos átgondolás a Magyar Pszichológiai Társaság ajánlása mentén készült.

LEGYEN REND!
Legyen pontos napirendünk. Keljünk és feküdjünk állandó időpontokban. Étkezési rend, feladatok észszerű rendszerezése, feladat - és pihenőidő megtartása.

HOME OFFICE és HOME SCHOOL: rendezzünk be ideiglenes munkaállomást az otthoni munkavégzéshez, ne kanapéról, innen-onnan..találomra válasszunk helyet, hanem legyen helye a munkavégzésnek. Legyen pontos munkaidő meghatározás és napi rutin kialakítsa a feladatvégzést tekintve.

FOGLALD EL MAGAD!
Tervezz előre otthoni programokat: rendrakás, elmaradt háztartási feladatok, szabadidős tevékenységek, valami új tanulása, pl. fejlessz nyelvtudást!
Tornázz otthon rendszeresen!

KAPCSOLÓDJ!
Sok mód van a kapcsolattartásra online is, -légy kreatív! Rendszeresen tudjatok egymásról, a távollét ellenére is. Gondoskodjunk az idősekről és betegekről. Hívd fel rég nem látott barátodat. Új közösségek és új kapcsolódások is létrejöhetnek!

CSALÁDI EGYÜTTÉLÉS
A bezártság és bizonytalanság miatt megnő a feszültség, még ott is, ahol egymást szerető emberek élnek együtt. A konfliktusok kezelésére közös stratégiát alakítsunk ki: türelem, hallgatás-meghallgatás, mielőtt visszavágnál maradj kicsit csendben...
Legyenek közös tevékenységek, étkezések, társasjátékok, mozi, közös sport.
Tartsátok közösen tisztán az otthonotokat, teremtsetek valami újat, pl. virágültetés, félbemaradt tervek befejezése.
Törekedjünk arra, hogy minden családtagnak legyen saját kuckója, területe, ahová visszavonulhat, és legyen közösségi tér is külön. Alakítsatok ki mindenki számára elfogadható családi időbeosztást.

GYERMEKEK
A gyermekek számára különösen fontos a napirend. Hagyd, hogy gyermeked a megszokja az új rendet, biztonságot ad a számára, megnyugtatja. Légy nyitott: beszélhessen a helyzetről. Ha kérdez, válaszolj! Ha bizonytalan vagy a válaszban, mond neki ezt.

ÓVD MAGAD
Tartózkodj a személyes találkozásoktól, és maradj otthon!
Hiteles hírforrásból rendszeresen tájékozódj. Éjszakára kapcsold ki, halkítsd le a telefont. Kontrolláld az internetes közösségi médiában töltött idődet. Pótcselekvésekkel résen légy. Maradj higgadt és józan.